מאמר : בידול עסקי - קרוב לתקרת הזכוכיתאחת השיטות הטובות ביותר להקמת עסק משגשג ופעיל לאורך זמן היא הבידול.


משמעות הבידול, ממש כשמו - יצירת הבדל מורגש, משמעותי, בין העסק שלך לעסקים אחרים בתחום. משתמשים בשיטה זו:

  • כשהתחום בו העסק שלך פעיל הוא תחום רווי ואתה חייב יתרון יחסי בכדי לשרוד
  • נדרשת פעולת מחץ שתגרום לעסק שלך לשנות את כללי המשחק

באופן כללי, הבידול מומלץ לכל עסק, מכיוון שהוא עושה שירות עסקי נפלא ואורך נשימה לתקופה ארוכה.


בידול הוא לא חדשנות, אבל מבחינת רמת פיתוח עסקי הוא הכי קרוב לחדשנות, מכיוון שהוא מביא את העסק לרמת ייחודיות שיכולה ממש לגרום לו לפרוץ את תקרת הזכוכית, או לפחות להיות ממש קרוב לה, לקראת הפריצה הגדולה (שלא בהכרח מתבקשת בכל עסק).


אז מה זה באמת בידול? פעולה עסקית שמגדירה את העסק באופן ייחודי ובלעדי, לא תמיד לוגית או רלוונטית, אבל מקדמת את הפעילות העסקית באופן משמעותי.

בעל עסק בתחילת דרכו עלול מעט להבהל מנושא הבידול, מפני שהבידול לא בהכרח נראה כמשרת את המטרה. בהקמת העסק, לבעל העסק די ברור מה מטרת העסק, ואילו הבידול לוקח אותו הצידה, גורם לו לחשוב בכיוון אחר, שגורם בשלבים הראשונים לאי נוחות, לפיזור מנטלי. אבל כך זה בתהליכי חדשנות - בכדי להתכנס צורך קודם להתבדר. אם טרם הכרתם את מודל D/C הבלעדי ל-innomaze לקידום תהליכי חדשנות ולשבירת תקרת הזכוכית, מומלץ בחום.


איך נראה בידול? הנה מספר דוגמאות.

חברת זאפוס היא חברה קמעונאית שחרטה על דגלה להעניק שירות ברמה הכי גבוהה שתוכלו לחשוב עליו, כולל כל המניירות האפשריות. וזה עובד מצוין, מכיוון שזה בידול יפה ומדויק, במיוחד לשוק הקמעונאי, ויותר במיוחד לאלה שמחפשים שירות טוב. אגב, החברה נרכשה על ידי אמאזון במעל למיליארד דולר.

נסתכל על דוגמאות נוספות. הכרתי לאחרונה משפטנית בשם נעמי שנותנת שירותי עריכת דין ורגולציה לתחום החלל. היא אולי היחידה בארץ שעושה את זה. אמנם בכדי להכנס לתחום צריך ללמוד שנים ולהכיר את הניואנסים של התחום הלא טריביאלי הזה, אבל מרגע שעלית על הגל, יש לך בידול נהדר ולא כל כך מהר יצליחו להוריד אותך ממנו. אגב, מעבר לבידול, נעמי מקסימה ויש לה ידע אדיר בתחום, למי שמתעניין.


נסתכל על דוגמה אחרת, יותר פשוטה. נניח שיש לך עסק טיפולי, קליניקה לרפלקסולוגיה. כמובן שאת יכולה להיות ידועה בשירות שאת נותנת וביכולת שלך לפתור בעיות, אבל, נניח שמאז שהיית קטנה יש לך תשוקה לפרפרים. כל חייך הם פרפרים (מחוץ לקליניקה, כמובן). הבידול שיהיה נכון לבחון במקרה הזה הוא לשלב בקליניקה את אלמנט הבידול פרפרים. איך עושים את זה בדיוק - יש לתכנן באופן מפורט. אבל רק תחשבו על זה לרגע, הפוטנציאל לחשיפה הוא אדיר! אם הבידול טוב השם של הקליניקה יכול להגיע בתוך זמן קצר לחשיפה פנומנלית בארצנו הקטנה. כולם ידברו על הקליניקה של הרפלקסולוגיה, ההיא עם הפרפרים. אגב, במקרים מסוימים זה גם יכול לפצות על חסרונות מובהקים.

בידול שלא נעשה נכון או לא מתנהל נכון עלול עם הזמן להפוך לחסרון. לכן חשוב להיות במעקב אחת ההתפתחות העסקית והשפעה של כל אלמנט ואלמנט בעסק.


עד לכאן בקצרה על בידול ומשמעותו.

זה הזמן שלכם לשבת מעט ולחשוב, כיצד תוכלו להביא את העסק שלכם למחוזות חדשים.


בהצלחה!


אבי שגיא, innomaze


רוצים לדעת עוד? אנחנו כאן בשבילכם.

השאירו פרטים:

טוב שיש רשתות חברתיות.

מוזמנים לעקוב ולשמור על קשר:


טוב שיש רשתות חברתיות.

מוזמנים לעקוב ולשמור על קשר:
כל הזכויות שמורות ©