מאמר : אקוסיסטם עסקי
אקוסיסטם עסקי.

אקוסיסטם הוא מושג שמגיע מעולם הביולוגיה. חיבור מדויק ולא מקרי בין פרטים שונים, שלכל אחד מהם תכונות ואופיינים משלו, רצונות וצרכים ייחודיים, ואף מטרות שונות. האקוסיסטם הוא מהות החיבור בין הפרטים השונים. הוא הכוח שנוצר מסינרגיה, מפעילות משותפת, מאינטראקציה בין האלמנטים של המערכת.

ישנה תפישה מוטעית שאקוסיסטם זו קהילה, ולעיתים מבלבלים בין המושגים. נדייק: קהילה היא התאחדות/התאגדות של פרטים, כוח אחיד שנוצר מחיבור של אלמנטים אוטונומיים שהתכנסו יחד באופן יזום - קיומה מייצר כוח להשגת מטרה משותפת. לעומת זאת, אקוסיסטם זו מערכת מורכבת שבה כל אלמנט מגשים את עצמו ע"י החיבור שלו עם שאר הפרטים במערכת.

מדוע ההבחנה חשובה?
מכיוון שקהילה היא פעילות מאורגנת, למטרה מסוימת. היא יכולה להתפרק כשהמטרה כבר לא רלוונטית יותר או כשהפרטים מאבדים עניין או צורך. במקרה כזה, הפרטים ימשיכו להתקיים ולשגשג. באקוסיסטם, הקשר בין הפרטים הוא חיוני, הפרטים מבינים ששגשוג מתקיים כשהפרטים משתפים פעולה ביניהם. הם מבינים שהם צריכים זה את זה ושהם חלק ממערכת גדולה ומורכבת. הם מבינים שהם לא יחידניים, הם לא עומדים בפני עצמם, אלא תלויים אחד בשני. אקוסיסטם זו הסינרגיה, השילוב, המשא ומתן הלא רשמי שמתקיים בין הפרטים במערכת.

אקוסיסטם זו תפישה.

בשנים האחרונות המושג אקוסיסטם נכנס יותר ויותר ללקסיקון שלנו. אנחנו רוצים לבטא את הסינרגיה הזו בפעילות שלנו ומבינים את המשמעות של החיבורים בינינו.

אקוסיסטם עסקי היא מערכת הקשרים העסקית בין כל הפרטים שקשורים ומחוברים לעולם העסקים, מעצם הגדרתם. ההיקש בין עולם הביולוגיה לעולם העסקים לא מובן מאליו, ועם זאת, ברור לכולנו היטב שהקורלציה קיימת, והיא נחשפת ומתבהרת ככל שאנחנו משילים מעלינו את הגדרות וכללי העולם הישן וצועדים לקראת העולם החדש. בעולם הישן ידוע ומוכר לכולנו שיש בינה לפרטים - לעסקים, ארגונים, חברות. בעולם החדש אנחנו כבר מבינים שיש בינה אדירה, ממש בסדרי גודל, בקשרים שבין הפרטים.

האתגר של עסקים בעולם החדש: לזהות ולמצות הזדמנויות באקוסיסטם העסקי.


אבי שגיא, innomaze


רוצים לדעת עוד? אנחנו כאן בשבילכם.

השאירו פרטים:

טוב שיש רשתות חברתיות.

מוזמנים לעקוב ולשמור על קשר:


טוב שיש רשתות חברתיות.

מוזמנים לעקוב ולשמור על קשר:
כל הזכויות שמורות ©