מאמר : אקוסיסטם וחדשנות
קיימת נטייה ברורה ואף נפוצה, לערבב בין מושגים שנשמעים מעניינים ונוצצים ובמיוחד שהתועלת מהשימוש בהם ישירה גם אם אין משמעות מאחורי המילים.

כך הם המושגים אקוסיסטם וחדשנות. שני מושגים שונים בתכלית, אך יש נטייה לשזור אותם בהזדמנויות שונות בכדי לצבור ערך בקהל.


אקוסיסטם אינו חדשנות. 

המושג אקוסיסטם כשלעצמו אינו חדשנות, ובטח שלא ההבנה שכך הדברים עובדים בעולם הביולוגיה ממנה מושאל המונח. אקוסיסטם עבר אדפטציה לתחומים אחרים, כגון העולם העסקי, ומטרתו לבטא מערכת גדולה אחודה, שפועלת למטרה מסוימת. לעתים קרובות מבלבלים את המושג עם "קהילה", וכמובן שמדובר במושגים אחרים למרות הדמיון הרב.

המושג חדשנות גם כן מאפשר לנו לשים תגית יפה על הפעילות שלנו, אבל, האמנם? מעטים מעזים לעשות חדשנות אמיתית.


שמדברים אקוסיסטם מבינים שיש כאן מהלך גדול, תפיסה בעלת משמעות רבה להתנהלות עסקית עתידית, וכולנו מרגישים היטב שמשהו גדול קורה והוא בהחלט שונה ממה שהכרנו. המושגים אינם תלושים מהמציאות, להיפך - הם מחוברים אליה היטב, להבנה שלנו ולהתפתחות המנטלית שאנחנו חווים כבני אדם. הם חלק ממערכת גדולה של תמורות ששוטפות אותנו ואנחנו עסוקים ביומיום למצוא את הכלים המתאימים להתמודדות עם אותם שינויים.


החדשנות מלווה כאן את הגישה של אקוסיסטם בעולם העסקי. היא כשלעצמה חדשנית עבורנו ומצריכה הבנה מחודשת והסתגלות. עם זאת, אקוסיסטם הוא לא חדשנות, וחדשנות היא לא אקוסיסטם. אפשר לדבר על "אקוסיסטם של חדשנות", למרות שגם אז צריך להבין מה המשמעות של ביטוי מורכב עם שתי מילים חזקות ומתעתעות. הרי, אקוסיסטם היא מערכת סגורה בעלת היזון חוזר שבה לפרטים יש ערך בזכות עצמם ובזכות החיבור שבין הפרטים. מכאן, אקוסיסטם של חדשנות עלול לקבל תמונה של סתירה פנימית, מכיוון שחלק אינהרנטי בחדשנות הוא מקום ללא גבולות, מערכת שיודעת לפתח ולהרחיב את עצמה, וכשחדשנות היא אופיין של המערכת ולא המערכת עצמה. 

השאיפה שלנו בפיתוח אסטרטגיית חדשנות היא בניית אקוסיסטם עסקי עוצמתי שמושתת על עקרונות רבים, ביניהם חדשנות. 


וטיפ קטן לסיום, תשתית מהותית לבניית אקוסיסטם מוצלח תתבסס על עקרונות open innovation.


אבי שגיא, innomaze


רוצים לדעת עוד? אנחנו כאן בשבילכם.

השאירו פרטים:

טוב שיש רשתות חברתיות.

מוזמנים לעקוב ולשמור על קשר:


טוב שיש רשתות חברתיות.

מוזמנים לעקוב ולשמור על קשר:
כל הזכויות שמורות ©