4 ההגנות של הציפורן הטבעית


4 ההגנות של הציפורן הטבעית

 

לציפורן הטבעית יש 4 הגנות טבעיות חשובות ביותר שכל מניקוריסטית וטכנאית ציפורניים חייבות להכיר ולשמור עליהן במהלך הטיפול בלקוחות

 

מאת אבי שגיא, "ציפורניים"

 

לציפורן הטבעית יש תפקידים רבים, והעיקרי שבהם הוא להגן על קצות האצבעות.

הציפורן אינה חלק אינטגרלי מהעור הרציף שמאפיין אזורים בגופנו, אלא איבר נפרד שגדל בקצות האצבעות. עובדה זו הופכת את הציפורן לאיבר מסקרן ומורכב, אך עם זאת לאזור שטומן בחובו לא מעט אתגרים ובעיות.

חוסר הרציפות שבסביבת התהוות והתארכות הציפורן יוצרת אזורי סיכון משמעותיים באזורי החיץ. מה הם הסיכונים?

           החשוב מכל – חדירת מזהמים לגופנו

           פגיעה בציפורניים, עד לרמה של איבוד הציפורן

           אזורי התפתחות אנומליות בעור ובציפורן

           פן אסתטי – הצטברות לכלוך ושאריות

 

באזורי החיץ קיימות 4 הגנות שתפקידן העיקרי הוא למנוע חדירת מזהמים ולאפשר לציפורן לבצע את תפקידה כראוי. מה הן 4 הגנות אלה? במה הן מתאפיינות? וכיצד שומרים עליהן מפני נזקים?

 

קו הקיפול הקדמי

- האזור החשוב ביותר מבין 4 ההגנות. הוא נמצא מעל אזור הסהרון וצמוד אליו, כשמתחתיו נמצאים האפוניקיום   והמטריצה. הוא יוצר מעין קו קיפול ( Proximal Nail Fold ) גמיש שמתחתיו גדלה שכבת הקיוטיקולה שהיא שכבת רקמות מתות שמשתתפות באופן מלא בתהליך ההגנה. אזור זה הוא המוטרד ביותר במהלך המניקור, במיוחד במניקור מכשירני. מבצעים עליו פעולות רבות שאינן מיטיבות עמו: משייפים אותו, דוחפים אותו, מורחים עליו חומרים שאינם מיועדים לו ושעלולים לפגוע בו, והחמור מכל – לא יודעים כיצד נכון לטפל בו. לצערי אני נתקל באופן יומיומי בלקוחות שעברו טיפול שהסב להן נזקים ופונות אליי לתהליך שיקומי שלעיתים יכול להיות ארוך מאוד. לקוחה כזו כבר לא תחזור למניקור, לא בטווח הקרוב.

קו הקיפול הקדמי, בשונה מהקיוטיקולה ( Cuticle) , אינו רקמה מתחלפת. הוא אינו מיועד להסרה וחשוב מאוד להמנע מפעולות שיגרמו לו להגיב באופן קיצוני. הטיפול בו שונה מהותית מהטיפול בציפורן - מריחת חומרים שונים, ביניהם לק, עלולה לגרום לגירויים או אף לאלרגיות באזור זה ולאיבוד החיוניות הטבעית, ולעיתים אף יכולה להיווצר פגיעה ביכולת של אזור זה לשקם את עצמו.

חשוב להזין לפני המניקור את קו הקיפול היטב לכל אורכו, להגן עליו היטב במהלך הטיפול ולהימנע מלהעביר עליו או בסמוך לו חפצים חדים, ולהזין אותו פעם נוספת לאחר הטיפול.

  

  

דפנות הצד ( Side walls )

2 הגנות שנמצאות בשני צדי לוחית הציפורן, מימין ומשמאל. אלו הן רקמות עור שיוצרות מעין מבנה של קיפול, בדומה לקו הקיפול הקדמי, כשלצידן התעלות. דפנות הצד מאפשרות צמיחה של הציפורן באופן חלק וללא חדירת מזהמים ועם הצטברות לכלוך מזערית. אזור זה מופרע לרוב מצמיחה אנומלית של הציפורן – שאריות חלבוני קרטין ואף לוחיות שלמות מחליקות לאזור זה ויוצרות תופעות של גדילת צד. לעיתים רבות אף ניתן לראות שאריות עור שעולות מעל לציפורן שתפקידן ליצור את החיץ ולסייע בגדילת הציפורן, בדומה לקיוטיקולה. יש להסיר שאריות אלה מציפורני הלקוחה בעדינות רבה, לא למשוך או לקרוע, רצוי לרכך היטב את האזור ורק לאחר מכן לגזור רק את הקצה הבולט ולשייף קלות. במידה ואין הפרעה בריאותית או אסתטית מומלץ כלל לא לגעת בשאריות אלה.

לחץ על צדי הציפורן מכיוון קירות הצד, גזירה ושיוף לא נכונים ורמת אסתטיקה ירודה עלולים ליצור תופעות שפוגעות בהגנות אלה. תופעה שנפוצה בעיקר בבהונות הרגליים אך עלולה להיווצר גם בציפורני אצבעות הידיים היא ציפורן חודרנית שפוגעת קשה בקירות הצד. תופעה נוספת היא Onycholysis – היפרדות לוחית הציפורן ממיטת הציפורן שגוררת מצב של חדירת מזהמים והתפתחות דלקות ובמקרים קשים, חלילה, לאיבוד הציפורן.

 

הייפוניקיום ( Hyponychium )

אזור רקמות עור שנמצא מתחת לקו גדילת הציפורן. תפקידו משמעותי ביותר בהגנה על לוחית הציפורן ובריאות מיטת הציפורן. ממש כשם שמתחת לקו הקיפול גדלה מתוך האפוניקיום שכבת הקיוטיקולה, כך גם גדלה שכבת הגנה שסוככת בין מיטת הציפורן ללוחית, שנקראת Bed Epithelium . שכבה זו מלווה את הלוחית כל עוד היא נמצאת מעל מיטת הציפורן ובעלת חשיבות רבה לתקינות ותפקוד הציפורן. שאריות שכבה דקיקה זו מתנקזים על גבי החלק הפנימי (התחתון) של הציפורן בקצה החופשי ונראים לרוב כשאריות לבנות – שקופות. הקו שיוצר את החיץ ומגן מפני חדירת מזהמים הוא Onychodermal Band . אסור לשייף אזור זה, להמנע מדחיפת חפצים חדים ובטח שלא לגזור אותו. פריצת הגנה זו עלולה ליצור תופעות ציפורניים לא נעימות, ביניהן אף התרוממות הציפורן.

בכדי למנוע אנומליות של רקמות העור באזור ההייפוניקיום ובכלל, מומלץ לטפל בו בצורה עדינה, לא לשייף או לדחוף חפצים חדים, להמנע מלחשוף אותו לחומרים שאינם מיועדים לו ובמיוחד למרכיבים של מחזקי ציפורניים, לק ג'ל או חומרי בניית ציפורניים. מומלץ למרוח ללקוחה שכבת הגנה והזנה לעור לפני המניקור.

 

לסיכום, שמירה על הגנות הציפורן חשובה מאוד ללקוחה, ולך כמקצועית. הקפדה על כללי עבודה ברורים והבנה עמוקה של אנטומיית הציפורן והעור שמסביבה ישפר משמעותית את יכולותייך ויתרום לך רבות עסקית – להוסיף למאגר עוד לקוחה מרוצה בעלת ציפורניים בריאות ומטופחות.

 

הכותב הוא אבי שגיא, ניקולוג, מנהל הקליניקה לטיפול וטיפוח הציפורן הטבעית והמלאכותית ומנהל בית הספר "ציפורניים" להכשרת מקצועיות לתחום טיפוח הציפורן

ליצירת קשר: 0524379460
© כל הזכויות שמורות ל'ציפורניים'

 

logo בניית אתרים