מרכיבי הציפורן


הציפורן היא איבר מורכב ומסקרן. יש בה מרכיבים שונים, מנגנונים שונים, והדינמיות המובהקת שלה גורמת לה להיות אחד האיברים היותר מעניינים ומרתקים בגוף האדם.

בכתבה זו נסקור בקצרה את עיקר מרכיבי הציפורן ונתאר בקצרה את אופיים ומטרתם.
לוחית הציפורן 
משטחים עשויים חלבוני קראטין. משטחים אלה הם למעשה תאים מתים שמחוברים בקשרים חזקים ויוצרים לוחיות קראטין שמונחים האחד על גבי השני במבנה של כמעין גג רעפים.

מיטת הציפורן
מצע אפידרמי עליו מונחת לוחית הציפורן וזוחלת על גביו תוך כדי התארכות. מצע זה הינו אזור רגיש מאוד וחיוניותו חשובה ביותר לתפקוד בריא של הציפורן

מטריצה
שורש הציפורן. האזור בו נוצרים תאי הקראטין החדשים שבהמשך מתגבשים ללוחיות. למטריצה השפעה רבה על צורת הציפורן וקובעת את עיקר המאפיינים שלה.

סהרון
החלק החשוף של המטריצה שמופיע מתחת ובהמשך לקו הקיפול הקדמי. צבעו שונה משאר מיטת הציפורן. צורתו לרוב כחצי ירח ומכאן גם שמו - Lunula. לרוב מופיע באגודלים בלבד. אזור רגיש ביותר ויש להקפיד ולהגן עליו במהלך הטיפול בציפורניים.

קו קיפול קדמי
קפל העור שמונח מעל למטריצה, ויוצר מעין פניה חדה מהחלק החשוף למעלה לכיוון החלק הפנימי שסמוך לאפוניקיום. מהווה את ההגנה הקדמית והחשובה של הציפורן. זהו אזור רגיש שמופרע מאוד במהלך מניקור.

קוטיקולה
שכבת רקמות מתות הגדלה מהאפוניקיום ומהווה מעין דבק המקשר בין קו הקיפול הקדמי לבין לוחית הציפורן. היא משלימה את קו ההגנה הקדמי ומאפשרת צמיחה נאותה ללא חדירת מזהמים מאזור זה.

קפלי הצד
(אינם מופיעים בתמונה)
אלה הם הקפלים הצידיים בסמוך לתעלות. יש להם משמעות רבה בתמיכת והגנת הציפורן. פגיעה בהם עלולה לגרום לחדירת מזהמים ולהתפתחות פטרת ואף למקרים של אנומליות.

הייפוניקיום
קו הגנה אחורי. שכבת העור שנמצאת מתחת לקצה החופשי ובעלת חשיבות רבה להגנה על הציפורן בחלקה האחורי. טעות נפוצה היא שמפחיתים בחשיבותו במהלך מניקור.

סולהורן
שאריות רקמות מתות של ה-bed epithelium. ניתן להסירן ללא חשש, רק חשוב להקפיד שלא להשתמש בכלים חדים לשם כך.

Onychodermal band
חלק מקו ההגנה האחורי. קו רגיש מאוד שמרגע שנפרץ עלול מאוד להתפתח מצב של Onycholysis.זה ממש על קצה המזלג. רוצה לדעת עוד? הירשמי עכשיו לקורס אנטומיית הציפורן, שלאחריו תביני היטב את מרכיבי הציפורן, כיצד היא נוצרת וגדלה, מה משמעות הצבעים וצורות הציפורן וכל מה שמקצועית בתחום צריכה להכיר.או צרי קשר:logo בניית אתרים