העור ועולם הציפורן


אבי שגיא, ניקולוג


העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף שלנו.

יש לו תפקידים חשובים רבים, ביניהם הגנה על הרקמות והאיברים שמתחתיו, ויסות טמפרטורת הגוף, סמן תחושתי של הגוף לסביבה, מחסום עיקרי כנגד חדירת מזהמים שונים לגופנו ועוד
.

פגיעה ושחיקה של העור עלולים לפגום ביכולתו לבצע את תפקידו
מכיוון שאנו עוסקים בעולם הציפורניים בלית ברירה יש לנו גם התייחסות לעור. הציפורן, כאיבר ייחודי ודינמי, עוברת תהליכים שונים, ורקמות העור השונות שמסביבה מאפשרות לה לבצע את תפקידה. לכל שכבת עור שבסביבת הציפורן יש תפקיד אחר ואף תכונות אחרות, בהתאם לאזור בו היא נמצאת. שמירה על חיוניות העור שמסביב לציפורן תשפיע באופן ישיר על מראה הציפורן.
טיפוח של הציפורן בלבד תוך התעלמות מתכונות וההשפעות על העור שמסביב הוא טעות. תכשירים רבים שאנו משתמשים בהם מיועדים לציפורן בלבד ואסורים לבוא במגע עם העור, וזה בהחלט מאתגר את המקצועיות שעוסקות בטיפוח הציפורן. לוחית הציפורן יכולה לספוג תהליכים וחומרים שהעור לא מותאם אליהם כלל ולכן הוא עלול להגיב באופן קשה למגע ישיר עמם. 

לעתים אנו נתקלים בתופעות עור שונות.
העור, כאיבר, יודע לספוג מהלומות לא פשוטות: מכות, חשיפה לחומרים, פגיעה ארוכת טווח, שינויי טמפרטורה, שינויי לחץ ועוד. עם זאת, העור מגיב. הוא חייב להגיב לכל גירוי חיצוני בכדי לשמור על חיוניותו. כל חשיפה לחומר לא מתאים, נזק או פציעה, מאלצים את העור להתאים את עצמו למצב. העור יודע לפעול באמצעים שונים: הוא יודע להתקשות, להתרחב, להתכווץ, לשנות את צבעו, לגדול ולסגת.
הוא לא מוותר על פעולתו מכיוון שזה תפקידו - להיות  בקו ההגנה הראשי של הגוף
.

לעתים העור מגיע למצבים בהם אינו יכול להמשיך בפעולתו התקינה ונוצרים מצבים חדשים. מצבים אלה יכולים להיות הפיכים או בלתי הפיכים.
גופנו מתוחכם להפליא, וכך גם העור. הוא מוצא את הדרכים שלו בכדי להמשיך ולאפשר פעילות תקינה של מערכות הגוף עם הגנה מיטבית. במהלך הטיפול בציפורניים חשוב להקפיד על חיוניות העור ולא לגרום לו להגיע למצבים שעלולים להזיק לו. מצב בלתי הפיך עלול להיות מאוד לא אסתטי. אמנם עבור הגוף זהו מצב מאוזן חדש והגוף יודע להתמודד איתו, אך מבחינה אסתטית לרוב יש התדרדרות, וההשלכות הן לצמיתות.

מעבר לעניין הבריאותי, ברור שציפורניים יפות ומטופחות באות על רקע של עור יפה ומטופח. ציפורניים יפות על רקע של עור לא אסתטי, מלוכלך ופצוע, לא מקנות מראה כללי יפה, אלא מראה של הזנחה. לכן, בין אם את לקוחה ובין אם את מקצועית, זכרי להקפיד על מראה העור, הזיני אותו היטב ושמרי על החיוניות שלו. 

המסקנה - טיפול וטיפוח הציפורניים קשור ישירות לטיפול בעור. עלינו להתייחס לציפורניים ולעור כמכלול אחד ולטפל באופן כזה שיועיל לשניהם גם יחד.

שאלות? התקשרו כעת או השאירו הודעתכם ונשוב אליכם בהקדם.

העור ועולם הציפורן
logo בניית אתרים