מציצת אצבע


אבי שגיא, ניקולוג

מציצת אצבע היא תופעה די נפוצה אצל פעוטות וילדים.
היא מתחילה כקבעון בשלב האוראלי והופכת להרגל שמאוד קשה להפסיק אותו.
התופעה לרוב מתחילה אצל תינוקות שמסרבים להשתמש במוצץ, ומציצת האצבע היא פתרון קל וזמין עבורם תמיד.
זהו הרגל שמאוד קשה להפסיק אותו מכיוון שהגירוי תמיד נמצא, קשה מאוד לעצור את הפעולה באופן חיצוני. במידה והעניין לא מטופל ניתן לעיתים לראות מקרים קיצוניים של מציצת אצבע גם בגיל הבגרות ואף אחרי.

מציצת האצבע מגיעה בשלבים שונים במהלך היום, במיוחד בשלבים של עייפות, צורך במנוחה, שעמום או פיצוי על עניין כלשהו. 
במהלך מציצת האצבע העור עובר תהליך של אדפטציה (התאמה) לסביבת הרוק. הרוק בתכונותיו נוטה להיות בסיסי יותר מאשר עורנו, וכמובן שמדובר בסביבה לחה ונוזלית. לעור מנגנונים משלו כשהוא פוגש סביבה חדשה ושאופיה שונה מהסביבה לה הוא רגיל. אצבע שנמצצת לרוב תהפך לנפוחה יותר, בעלת מראה מחוספס עם כתמים וגוונים בהירים. יתכנו היווצרות של בליטות ושלפוחיות.

מציצת האצבע יכולה להפוך מהר מאוד למצב של כסיסת ציפורניים, לעיסת ונשיכת העור, מכיוון שהאצבע רגילה לסביבת הפה.

מציצת האצבע אמנם מתייחסת רק לאצבע, אבל יש השפעה חזקה מאוד על הציפורניים שעוברות גם כן את התהליך ומגיבות באופן שונה מהעור.
הציפורניים אינן מתמודדות היטב בסביבה לחה. מבנה הציפורן, אשר מורכבת מחלבוני קראטין שמסודרים בשכבות כמעין גג רעפים, מושפע מאוד מסביבה לחה. הנוזלים חודרים את מבנה הציפורן בקלות רבה, גורמים להתנפחות והתרחבות המבנה ולשינוי אמיתי ולא הפיך במבנה שספח אליו נוזלים. לאחר החשיפה לנוזלים הציפורן עוברת תהליך של ייבוש בו הנוזלים מתאדים מבין השכבות, והמבנה מתכווץ חזרה, אך הוא לא מגיע למצב המקורי, אלא רק לאחר גדילה והתחדשות הציפורן עם תאים חדשים שלא חוו השפעת נוזלים. התהליך הזה מתרחש עשרות פעמים ביממה, השינוי הוא איטי מאוד, אך ללא התחדשות הציפורן היינו מבחינים בתהליך הקרוי 'דלמינציה' שמשמעותו היפרדות והינתקות של שכבות אחת מהשנייה. ניתן לראות את התופעה הזו בציפורניים שנחשפות הרבה מאוד למים, הרבה מעבר לממוצע, והרבה יותר מהר מכפי שהציפורן מספיקה להתחדש.
תופעת הדלמינציה נפוצה מאוד באצבע שנמצצת. הציפורן רחבה, מנופחת, ושכבות הציפורן מתקלפות ונפרדות אחת מהשנייה ביתר קלות.

מעבר לתופעה זו, מציצת האצבע עשויה לפגוע בהגנות הציפורן. סביבת הפה עמוסה בחיידקים. העור מאבד מחיוניותו בסביבה לחה והיכולת שלו לתפקד כראוי ולהגן על הגוף פוחתת משמעותית. התוצאה היא יבלות, אקזמות ותופעות עור אחרות. מרגע שהגנות הציפורן נפגמות מזהמים יכולים לחדור לגוף ביתר קלות וזהו פתח לתופעות ובעיות גופניות אחרות.

חשוב לציין שמציצת אצבע ממושכת ולתקופות ארוכות משפיעה על מבנה ומראה האצבע והציפורן - השפעה לכל החיים.

כיצד ניתן להתמודד עם תופעת מציצת האצבע?
מכיוון שזו תופעה שנובעת מקבעון מוקדם לא קל להפטר ממנה. היא מצריכה התמדה, עקשנות ותגמול הולם כנגד פעולת ההנאה והסיפוק שבמציצת אצבע.
פתרונות שיכולים להיות יעילים:

- חבישת האצבע עם תחבושת
- מריחת חומרים בעלי טעם חזק ושאינו נעים
- קשירת האצבע עם חוט או שרוך לתזכורת בכל פעם שמתכוונים למצוץ אצבע
- ענידת טבעת או חפץ כלשהו שיפריע לפעולת המציצה השגרתית

שאלות נוספות? התקשרו כעת או השאירו הודעתכם ונשוב אליכם בהקדם 0524379460

מציצת אצבע
logo בניית אתרים