מדוע נגרמת ציפורן חודרנית?


ציפורן חודרנית יכולה להוציא אותנו מדעתנו.
לרוב גם לא רואים סימנים מיוחדים, רק בן אדם שמתקפל מכאבים, לא מסוגל לדרוך על הרגל, וכל פינת רגל שולחן נראית לו מאיימת מאוד. כל מגע קטן במקום הרגיש יכול להוציא אותנו מדעתנו, והגרוע מכל, אף אחד לא מבין אותנו.

אז מה היא ציפורן חודרנית? ומדוע היא נגרמת?

ציפורן חודרנית כשמה כן היא - ציפורן שחודרת לאזורים בהם היא לא אמורה להיות. לרוב מדובר בחדירה לקירות הצד ולתעלות, ובמקרים חמורים יותר אפילו חדירה למיטת הציפורן.
המשמעות היא שלוחיות קראטין מפעילות לחץ על קירות הצד באופן כזה שהן מאיימות לחדור אותו. הלוחיות מצידן לא באות בכוונה זדונית, אלא זה מצב שנוצר בגלל לחץ שמופעל עליהן מסיבות שונות.

הסיבות העיקריות למצב של ציפורן חודרנית:
- לחץ על גבי לוחית הציפורן מהחלק העליון, לרוב בגלל נעליים לוחצות או לא מתאימות לכף הרגל, ובמיוחד לצורת קצה האצבעות. לדוגמא - נעל מחודדת שיוצרת לחץ אדיר על הלוחית מלמעלה
- גנטיקה ומבנה. אכן, לחלק מאיתנו יש נטיה טבעית לפתח ציפורן חודרנית ולאחרים בכלל לא. המשמעות היא שחלקנו נפתח את הבעיה די בקלות, ואילו אחרים בכלל לא יבינו על מה אנחנו מדברים. מבנה הציפורן, עצם קצה האצבע, קירות הצד, מיטת הציפורן, הכל ביחד משפיע על הנטייה לפתח ציפורן חודרנית.
- טיפול לא נכון בציפורניים. גזיזת הציפורן בזווית קשתית עגולה מגבירה את נטיית הציפורן לצמוח לצדדים ולחדור לקירות הצד. חשוב להקפיד לגזוז את הציפורניים ישר! גם אם מבנה הקצה החופשי נוטה להיות עגול.
- שינויים בזרימת הדם ובאיברים. גופנו עובר שינויים תמידיים, והם יכולים להשפיע על מבנה והתנהגות הציפורניים, ובמיוחד אם השינויים הללו לא חיוביים. לדוגמא, כשהגוף מזדקן, אספקת הדם לאיברים כבר לא מיטבית, האיברים מתכווצים, ונוצרים שינויים מבניים. הנטייה לציפורן חודרנית גוברת משמעותית בזקנה, גם אם הגנטיקה היתה חיובית בנושא בשנים עברו
- טיפולי פדיקור לא נכונים. בפדיקור יש נטייה לנגוע ו"לחטט" באזורים שאין צורך לגעת בהם. גופנו לרוב יודע לאזן את עצמו. ברגע שאנו מפריעים לאיזון בכל דרך שהיא, צרות עלולות להתפתח, וציפורן חודרנית היא אחת כזו. לכן, בפדיקור עושים את המינימום הנדרש, לא גוזרים יתר על המידה ולא חודרים למקומות שונים כשאין באמת סיבה. ובדרך כלל אין באמת סיבה לכך. גם כשסובלים מציפורן חודרנית לא גוזרים עמוק את הציפורן מכיוון שכך אנחנו רק מחמירים את הבעיה, מיטת הציפורן תעבור תיחשף, הרגישות תגבר והכאבים יתחילו באזור יותר נמוך ויהיו חמורים יותר. ציפורן חודרנית לא חותכים! מה שמוביל אותנו לסעיף הבא:
- גזיזת יתר. גזיזת הציפורניים עד רמה שמופיעים כאבים גורמים לפגיעה בהגנות הציפורן, בכיוון צמיחה ולרוב גם דפורמציה של מנגנוני העור שמסביבה. מכאן ועד לציפורן חודרנית הדרך מאוד קצרה. זכרו תמיד להשאיר סהרון לבן של קצה חופשי, לא גוזזים עד הסוף!

סובלים מציפורן חודרנית? אל תמתינו שהמצב יחמיר, לצערנו זו לא תופעה שחולפת מאליה אלא רק מחמירה.
טיפול בציפורן חודרנית צריך להתבצע בהקדם, ועליו להיות עדין ולא פולשני, איטי אך מדויק, בכדי שלא לגרום לנזקים נוספים או חלילה החמרה של המצב.

התקשרו כעת או השאירו הודעתכם ונשוב אליכם בהקדם.

מדוע נגרמת ציפורן חודרנית?
logo בניית אתרים