אגודל פטישי


אגודל פטישי זו תופעה די חריגה בה ציפורן האגודל רחבה מאוד וקצרה. 


בשונה ממצב של כסיסה או עיוותים אחרים שנובעים מהשתנות מיטת הציפורן והעצם שמתחתיה, כאן מדובר בפגם מולד. 

התופעה נקראת בלועזית  Brachydactyly ובנסיון לכתבה בעברית - ברכידקטיליה. לתופעה זו שמות רבים אחרים, אך זהו המונח הרפואי.
תופעה כללית זו מאפיינת את פרקי האצבעות והבהונות. היא מתחלקת למספר סוגים, שכל סוג מאפיין בעיה אחרת בפרקי האצבעות. השם המלא לאגודל הפטישי הוא 
B rachydactyly BDD כשהסיומת D מסמלת תופעה של אגודלים רחבים בלבד. סיומות אחרות מסמלות עיוותים שונים בשאר האצבעות ובציפורניים. בכולם מדובר על פגם מולד, גנטי. 
אם את כמקצועית נתקלת בלקוחה שיש לה אגודל פטישי, יתכן והתופעה תופיע בשני האגודלים, לפעמים רק באחד, ובכל מקרה לא בשאר האצבעות או הבהונות.

למרות הנטייה לבלבל ולקרוא לתופעה Clubbing, זה ממש לא המצב, אלו שתי תופעות שונות לגמרי. הסיבות שהן נגרמות בגללן שונות, וגם המשמעות אחרת.
Clubbing הינה תופעה שמאופיינת בשינויים בזרימת הדם ובהתעבות קצות האצבעות, ובעקבות כך התרחבות מיטת הציפורן והציפורן עצמה. היא נובעת בגלל בעיות מערכתיות ולרוב אינה עניין גנטי, למרות שגם זה יתכן.

לקוחות עם אגודל פטישי אינם חריגים. למעשה, שאר האצבעות והציפורניים שלהם בדרך כלל רגילים לגמרי, אסתטיים ואפשריים בהחלט לטיפולי מניקור ומריחת לק. הבעיה העיקרית היא כשמבחינים באגודל הפטישית ומנסים להבין כיצד להתמודד איתה. 
תופעה זו די חריגה בעולם. 0.1-0.4% מהאוכלוסיה מאופיין עם תופעה זו, כשנתון מאוד מפתיע - בארץ היא נפוצה הרבה יותר: 1.6% במגזר היהודי ו-3% במגזר הערבי. ההתפלגות מבחינת מין: מבין אלה שמאופיינים בתופעה 60% הן נשים והשאר - 40% גברים.

כמקצועית, קיים סיכוי של בערך לקוחה אחת מתוך 100 להתקל בתופעה זו. יתכן וחלק גדול מהן לא ירצו כלל להגיע לטיפול מניקור מפאת חשש או תחושת מבוכה, אך מבחינתך כמקצועית, חשוב להבין שאין שום מניעה לטפל בלקוחה עם תופעה כזו. 

האתגרים הם:
1. בגלל הפרופורציות הבעייתיות, למרוח לק רגיל או לק ג'ל בזהירות ובדיוק רב ללא מגע עם העור. אין ספק שזה מאוד מאתגר בציפורניים בכלל, ובמיוחד בציפורניים בעל מבנה כזה.
2. אסתטי. מאוד קשה לגרום להן להיות מה שהן לא. מרגע שקיבלת את הלקוחה לטיפול די ברור שיש מגבלה לפוטנציאל, והמראה הסופי כנראה לא יהיה רגיל או שגרתי. צריך לקבל זאת, לעודד את הלקוחה ולהדגיש את שאר הציפורניים היפות והמטופחות. זכרי שבכל מקרה היא בנקודת פתיחה שונה מלקוחה רגילה ועצם העובדה שהיא הגיעה אלייך לטיפול כבר מעיד על רצון להתגבר על השוני ותחושת המבוכה שלעיתים מלווה את המצב.

בנימה אישית: אחת הסיבות שהתחלתי לחקור את תחום הציפורניים לפני כשני עשורים היא תופעה ייחודית זו. העובדה שהיא הופיעה אצל אנשים בדיוק רב, העיוות היה תואם להפליא, גרם לי להתחיל ולחקור את עולם הציפורן.

ומשהו נוסף קטן. עובדה מאוד מעניינת שטרם מצאתי לה סיבה וגם לא הצלחתי להפריך אותה, היא שאנשים שסובלים מתופעה זו הם אנשים יפים. תווי הפנים שלהם חדות ונעימות, מראה מדויק ומפתיע ביחס לשאר האוכלוסיה. אמנם אין לכך ראיה מדעית, אבל זהו קשר מאוד מעניין ששווה התעמקות. 
אם ציפורנייך או ציפורני לקוחותייך מאופיינות בתופעה זו אשמח אם תצרי קשר ותשלחי תמונות לצורך המשך המחקר.

מחפשים אבחון לבעיית ציפורניים? התקשרו כעת או השאירו הודעתכם ונשוב אליכם בהקדם.

logo בניית אתרים