חג פסח מתקרב!

 

 
כולנו עסוקים מאוד בניקיונות ובהכנות לחג. הציפורניים ועור הידיים הם הראשונים להיפגע בתקופה זו. מה הסכנות שאורבות לנו וכיצד נוכל להימנע מהן?
 
מאת אבי שגיא, "ציפורניים"
 
 
פסח בפתח ואנחנו עסוקים וטרודים בהכנות קדחתניות. ההכנות, שנמשכות לפחות מספר שבועות, מלוות במתח רב, פעילות פיזית רבה, עייפות, חשיפה לחומרים לא בריאים ועוד הפתעות לא נעימות שחשוב להיות מודעים להן ולהיערך בהתאם. נזק לציפורן יכול להיות מהיר, שיקום הציפורן הוא בדרך כלל ארוך מאוד ואיטי. להלן סקירה של מספר נקודות חשובות שכדאי להכיר ולקחת לתשומת לבנו!  
 
 
שימוש וחשיפה מוגברים למים
 
המים הם הגורם החשוב ביותר שמשפיע על בריאות הציפורניים. ללא מים ציפורננו יהיו חלשות ושבירות, אבל בחשיפה מוגברת למים הציפורניים מאבדות מחיוניותן. איזון נכון של לחות בציפורניים מרכך ומגמיש את שרשראות חומצות האמינו מסוג הקרטין ואת קשרי הציסטאין. איזון נכון הוא טבעי, הפרת האיזון עלולה לגרום לתופעות שונות ולא נעימות. בכדי להפחית את הסיכוי לפגיעה בציפורניים מנוזלים שונים ובמיוחד ממים יש להקפיד ולהשתמש בכפפות איכותיות ועמידות מגומי, ניטריל, לטקס או כל חומר אחר שיגן על ידייך. חשוב לא פחות שיהיה לך נוח לעבוד עם הכפפות - אם הן לא נוחות מספיק והתחושה אינה נעימה מהר מאוד תחזרי לידיים חשופות וחבל. הימנעי ממגע ישיר וממושך במים ויבשי היטב את הידיים לאחר החשיפה אליהם. בתקופה של חשיפה ממושכת לנוזלים חשוב להגביר שימוש בקרם הזנה לעור ובמיוחד לפני החשיפה.
 
תקופת מתח ולחץ שמשפיעים ישירות על הציפורניים
 
מעט מודעים לכך, אבל הציפורן מושפעת באופן ישיר ומוחלט ממצב רוחנו ותחושותינו. במצבי לחץ וחרדה ישנם שינויים מהותיים באופן זרימת הדם בגוף והציפורניים הן הראשונות להרגיש זאת. מרגע שאספקת הדם לאזור הציפורניים אינה פועלת באופן מיטבי הציפורניים מתכווצות, הופכות חיוורות, שבירות וחלשות. ככל שהתחושות ממושכות יותר כך הנזק לציפורניים יגבר. אז מה עושים? ראשית - מודעים למצב! לחץ וחרדה אינם מיטיבים עם גופנו. מומלץ לבצע את המטלות באופן שקול ורגוע (עד כמה שניתן), להשתמש בצמחי מרפא או תוספים ידידותיים להרגעה. לעתים כוס תה חם ומנוחה של 5 דקות יכולים בהחלט לשנות את תחושותינו ולהפיג מצבי מתח וחרדה.


שימוש וחשיפה לחומרי ניקוי
 
חומרי הניקוי עלולים להיות הרסניים לעור ולציפורניים. לכאורה הם מנקים את הבית והרהיטים, יש להם ריח נעים, אבל אסור לטעות - הם לא בריאים עבורך! חומרי הניקוי מסירים את הלחות והשימון הטבעי של הציפורניים. הם עלולים לחדור ללוחית הציפורן ולהגנות שלה ולגרום לגירויים, נפיחויות ואף לנזקים ארוכי טווח. לכן הקפידי על שימוש בכפפות עם כל שימוש בחומרי ניקוי, גם בבטוחים והידידותיים שביניהם. מרחי קרם הזנה והגנה לעור ולציפורניים לפני השימוש בחומרי ניקוי, למרות השימוש בכפפות, הקרם יעניק שכבת הגנה נוספת לידייך ויטפל בעורך בזמן שהוא חבוי מתחת לכפפות.
 
עבודה פיזית שמתאפיינת בפעילות מוגברת עם הידיים
 
לחץ, עבודה מהירה, עבודה עד שעות מאוחרות, הרמת והזזת חפצים - כל אלה הן פעילויות שלקראת חג הפסח נעשות באופן חד פעמי ורובנו לא רגילים להן, ויש בהן סיכון רב לגופנו בכלל ולציפורניים והעור בפרט. כיצד נימנע מהסכנות?
נסי לתכנן ולנהל את הזמן באופן מיטבי, לעבוד בצורה מסודרת ויעילה ובכך ולהימנע מפגיעה בציפורניים או בעור שמסביבן ובטח באיברים אחרים בגוף. זכרי - הציפורניים אינן כלי! אסור לקלף או לגרד באמצעותן - החזיקי לידך כלי חד שבו תוכלי להשתמש כתחליף לשימוש בציפורניים. ברגעים של לחץ וכשהסבלנות פוקעת - עצרי! כשמדובר בציפורניים עבודה במהירות היא אחד האויבים הגדולים שלהן. הימנעי מ"קיצורי דרך", הם גורמים לדרך להיות הרבה יותר ארוכה ופחות בטוחה. נסי להשתמש בכפפות בד או גומי - הן יגנו על ידייך וימנעו פגיעות לא צפויות. מרחי שתי שכבות לק על הציפורניים - הלק מגן עליהן היטב. הימנעי מחשיפת עור הידיים והציפורניים לאבק ולכלוך, הקפידי לנקות את ידייך היטב לאחר כל פעילות.
 
שינויי תזונה, תזונה פחות מאוזנת, גם בגלל ההכנות לחג וגם בגלל התזונה בחג עצמו
 
לתזונה יש השפעה ישירה על הציפורניים. תקופת הניקיונות מתאפיינת בתזונה לקויה, לא רציפה ובשעות לא סבירות ומשפיעה היטב על ציפורננו. לא די בכך, פסח הוא חג נפלא אבל התזונה בו משתנה באופן מהותי - אנחנו נחשפים למאכלים אחרים שלעיתים פחות בריאים, מגבירים את הצריכה ומעמיסים על הגוף. מומלץ שלא להזניח את שתיית המים בתקופת הנקיונות, להקפיד על אכילת ארוחות מסודרות ובריאות, עשירות בירקות מסוגים שונים. העמסת מזון מיותר ולא בריא על הגוף כלל אינה רצויה ואינה מיטיבה עם הציפורניים.
  
תקופת האביב טומנת בחובה שינויי מזג אוויר קיצוניים
 
יובש, גלי חום קיצוניים, סופות חול ואבק - כל אלה גורמים לעור ולציפורניים לאבד מחיוניותם. באופן כללי, שינויי מזג אויר אינם מיטיבים עבורנו וגורמים לעור ולציפורניים אי נוחות בניסיון להסתגל למצבים החדשים. מומלץ להימנע עד כמה שניתן מחשיפה למצבי מזג אויר קיצוניים ולנסות לשמור עליהן באמצעות כפפות בד, שרוולים ארוכים או אפילו לתחוב אותן בכיסים. כמובן מומלץ להגן על הידיים באמצעות קרם לחות, מספר פעמים ביום. 
 
תקופה עשייה מרובה שגוררת הזנחה של הציפורניים
 
בתקופות לחץ כשיש מטלות מרובות אנו נוטים להזניח את הטיפול בגוף בכלל ובציפורניים בפרט. הציפורניים לא סולחות מהר, הפגיעה בהן יכולה להיות מהירה אבל השיקום שלהן תמיד יהיה ארוך ואיטי. חשוב לזכור שבציפורניים מטפלים באופן קבוע ולא "מתי שמתחשק". הן לא ליופי בלבד, הן האיבר החשוף, השימושי והפגיע ביותר ויש לתת לו את תשומת הלב הראויה על בסיס קבוע. הזנחה ואי הגנה על הציפורניים לכל אורך תקופת ההכנות לפסח תתבטא בבעיות בציפורניים בחודשים הבאים. כיצד להימנע מהבעיות? הרגילי את עצמך לשגרת מניקור קבועה במיוחד בתקופה זו. לא לוותר על התנהלות עם ציפורניים משוכות בלק עם שכבה אחת לפחות (רצוי שתיים). יש לנקות היטב את הידיים והציפורניים לאחר החשיפה לאבק, לכלוך וחומרי ניקוי, רצוי שימוש במברשת ציפורניים.
 
עומס רב על הקוסמטיקאיות או על מי שמסדרת ציפורניים לעצמה, שעלול לגרור טיפול מהיר וחלקי בציפורניים, לעיתים אף לקוי
 


בין את הולכת לקוסמטיקאית באופן קבוע או שבערב החג זו הפעם הראשונה שלך מזה חודשים, ערנותך משמעותית ביותר. זכרי שהציפורניים הן שלך והאחריות המלאה עליהן היא אך ורק שלך. אל תתני למישהי שאת לא סומכת עליה בוודאות לגעת לך בציפורניים! אל תסירי אחריות מעצמך ותעצמי עיניים במהלך הטיפול - חשוב שתביני היטב מה הקוסמטיקאית עושה והאם זה מתאים לך. אם את חשה כאב - בקשי לעצור מיד את הטיפול! מניקור אינו אמור לכאוב, אם הוא כואב זהו סימן שמשהו לא נעשה כשורה - גופך מאותת לך לעצור. שימי לב שהטיפול נעשה באופן שקול ויסודי ולא בחיפזון או חוסר תשומת לב. זוהי תקופת לחץ אצל כולנו, גם אצל הקוסמטיקאית - אפילו אם היא יסודית יתכנו טעויות.
אם את עושה מניקור לעצמך, עשי לך מנהג של מניקור מלא ומפנק לפחות פעם בשבוע, ללא קיצורי דרך. עשי אותו בנחת - מגיע לך לפנק את עצמך.
 
 
חג פסח כשר ושמח!  
 
 
 
יש לך שאלות נוספות? רוצה לדעת יותר על בריאות ציפורנייך? רוצה להכיר אותנו ואת מגוון הטיפולים והסדנאות שלנו? צרי איתנו קשר.
  
 
חג פסח מתקרב!
logo בניית אתרים