כתמים לבנים על גבי הציפורן


כתמים לבנים בציפורניים היא תופעה נפוצה מאוד, וברוב המקרים אין לה משמעות רבה, ובכל זאת היא טורדת את מנוחתם של רבים מאיתנו.
שמה בעגה המקצועית הוא Leukonychia (לאוקוניכיה). היא מתייחסת לכל תופעה של איבוד גוון הציפורן ומוגדרת ברמות שונות על פי התסמינים.

אז מה הם אותם כתמים לבנים ועל מה הם מעידים?

ישנם 4 גורמים עיקריים למצב כתמים לבנים שהם הנפוצים ביותר:
- חבלות
- WSO
- יובש
- חוסרים שונים

חבלות - ברוב המקרים הכתמים הלבנים יופיעו בבהונות ולא בכפות הידיים. הגורם העיקרי לכך הוא חבלות בשורש הציפורן או במיטת הציפורן. תאי הקראטין מאבדים מהרצף ובאזור הפגוע צבעם נשאר לבן והם לא משנים את צבעם לשקוף, שזהו תהליך טבעי שתאי הקראטין בדרך כלל עוברים בהתהוות לוחית הציפורן. איך מזהים שזוהי חבלה? לרוב מדובר בפסים רוחביים עם גוון לבן עמוק. אז מה מונע מאיתנו לדעת בוודאות? שאנחנו לא תמיד זוכרים או מודעים לכך שקיבלנו מכה באותה אצבע, ובמיוחד אם היא מכוסה בלק. אם קיבלנו מכה באזור המטריצה, וזהו דבר שבהחלט קורה לעיתים קרובות בבהונות, לוקח לכתם הלבן לפחות חודש ולפעמים גם שלושה חודשים עד שהוא פורץ החוצה ובזמן הזה כבר שכחנו שקיבלנו מכה בבוהן. לעיתים מספיקה גם מכה קטנה מאוד בכדי ליצור את המצב הנ"ל כך שבהחלט קשה לעקוב אחר העניין. לפסים לבנים מסוג זה אין משמעות מיוחדת ואין השפעה על קבלת טיפולי מניקור ופדיקור. 
פסים אלה גם קורים ממניקור או פדיקור אגרסיביים, שימוש בחפצים חדים או משייפים אלקטרוניים שפוגעים במטריצה ובסהרון. קל לזהות אותם כי הם מופיעים בתדירות של חודש וצורתם כאופן השיוף. 

WSO - אלה הם כתמים שנובעים מהתפתחות זיהום פטריתי מעל למשטח העליון של לוחית הציפורן אך מתחת ללק שמרחנו על גבי הציפורן - לק רגיל, לק ג'ל וכו'
הסיבה להיווצרות כתמים אלה היא קיום מצע מתאים ותנאים סבירים להתפתחות פטרת על פני השטח של הלוחית. נהוג להחליף את הלק בבהונות בתדירות נמוכה מאוד, ובינתיים בתקופה זו נוצר לחץ מהפרשות נוזלים ושמנים מאזור המטריצה ומיטת הציפורן כלפי החלק העליון של הלוחית. אותו לחץ מצטבר מתחת ללק ונוצרת מעין חממה לגידול מזהמים. אותם מזהמים מקבלים את התנאים הנדרשים ומספיק זמן בכדי להתפתח ולשגשג. לרוב אותה פטרת תשאר על פני המשטח העליון של הלוחית ולא תחדור פנימה, אלא במצב של הזנחה ארוכה ואז הציפורן גם תיפגע לעומקה. כיצד מזהים שמדובר בפטרת? יש להבין האם לפטרת יש את התנאים לשגשוג, מתי היא מופיעה והיכן. המאפיין העיקרי - הפטרת לא דוהה או נעלמת לאחר הוספת לחות ושימון הציפורניים.

יובש - לאחר שימוש ממושך באציטון על מנת להסיר את הלק מציפורני הבהונות ישאר משטח יבש עם אופי קשקשי עדין. לאחר הענקת לחות ושימון הכתמים יחלפו. 

חוסרים - ישנן גרסאות רבות לגבי הגוון הלבן של הפסים ומחסור כלשהו בגוף. חשוב לציין שכל מחסור שהוא במידה והינו מגיע למצב שהוא מתבטא בציפורניים - המשמעות היא שזהו מחסור רציני ונוכל להבחין בתופעות מקדימות או נלוות לכך. לכן, חשוב לשמור על תזונה נאותה ולהימנע ממצב של חוסרים עד כמה שניתן.

ישנו מצב של True Leukonychia  שמתאפיין בציפורן לבנה לגמרי, ממש כאילו נצבעה בסיד. זו תופעה די נדירה וכשהיא קורית היא מעידה לרוב על עיניינים בריאותיים.

נסכם: כתמים לבנים לרוב אינם בעלי משמעות רבה מבחינת הטיפול בציפורניים, אך יש להבין היטב במה מדובר וזאת בכדי למנוע מצב של נזקים לא נעימים ותופעות של פטרת שהולכות ומסתבכות. תופעות שלא מטופלות בזמן וכראוי נטייתן לרוב להחמיר ואף להשפיע על הבריאות הכללית של הגוף. לטיפול וטיפוח הציפורניים רצוי לפנות למקצועית שתדע לזהות את המצבים השונים ותבצע טיפול נכון והולם לציפורנייך.

יש לך כתמים על הציפורניים ואת מעוניינת לטפל בהם? צרי קשר לתיאום תור לקליניקה של אבי שגיא - ניקולוג, 0524379460

כתמים לבנים על גבי הציפורן
logo בניית אתרים